منو

 

گیاه هوازی خزه اسپانیایی

ar102170SpanishMossخزه اسپانیایی با نام علمیTillandsia usneoides  یک گیاه گلدار است که با نام گیاه هوازی هم شناخته می‌شود. این خزه بر روی درختان رشد می‌کند. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. خزه اسپانیایی در آفتاب کامل تا در سایه به خوبی رشد می‌کند. این گیاه آب و مواد غذایی را از طریق برگ‌های نازک کرک مانند خود جذب می‌کند.

جالب است بدانید که خزه اسپانیایی نه (خزه) است نه (اسپانیایی) است ! این (خزه ) در واقع گیاه گلداری است که به خانواده آناناس تعلق دارد و در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر که هوائی مرطوب دارند می روید.
کسی نمیداند که چرا نام (خزه اسپانیایی) را بر این پدیده طبیعی داده اند. چون نامهای دیگری مانند ریش پیرمرد، یا خزه جنوبی یا خزه فلوریدایی نیز بر آنها نهاده شده بوده است.

نکاتی برای نگهداری خزه اسپانیایی

نور
گیاه در نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
آنها دوستداران سایه هستند. در محیط طبیعی خود – شما آنها را بر روی درختانی در محیط مه آلود را پیدا . به همین ترتیب اگر شما آنها را در یک باغ استوایی گرم نگه دارید بهترین محیط ایده آل برای آنها است.

وضعیت

این گیاه باید کاملا مستقیم از بالا به پایین به دار آویخته شود.
آنها را مچاله نکنید

قطرات آب باید قادر باشند از لابلای برگهای آنها به پایین سربخورند و جریان هوا از بین برگها عبور کند
الف) آیا آن را در برابر یک دیوار و یا در نزدیکی یک ستون قرار ندهید . حرارت از نزدیکترین دیوار یا ستون ممکن است به گیاه منتقل شده و گیاه را خشک کند.

ب) آنها را در کنار دیگر گیاهان و قرار ندهید . هیچ چیز نباید در رسیدن آب و هوا به آن اختلال ایجاد کند

ج) گیاه خود را به اطراف جابجا نکنید. پیدا کردن یک محل دائمی خوب و حفظ آن لازم است. آنها از جابجایی متنفرند

آبیاری

زندگی و مرگ این گیاه در گروه آبیاری صحیح است .چند راهنمایی:

الف) از آب شیر (آب کلردار) استفاده نکنید با این کار گیاه خود را می سوزانید.
ب) پاشش آب از یک اسپری آب خوب است اما کافی نیست. گیاه باید چنان مرطوب شود که آب از آن بچکد(چیزی شبیه آبیاری با شلنگ). آنقدر آب به روی گیاه بپاشید تا رنگ آن سبز تیره شود
ج) هرگز – هرگز به خزه اسپانیایی مرطوب آب ندهید. حتما اجازه دهید پس از آبیاری اول خشک شده و به رنگ نقره ای دربیایند . عدم رعایت این مساله باعث پژمردگی و پلاسیدگی آن میشود.

تغذیه

تغذیه با کود شیمیایی فقط با یک چهارم دوز معمول و یکبار در ماه مجاز است

دسته بندی ها: گیاهان هوازی

دیدگاه ها